Energetyczne Kontrowersje

Koło Naukowe Gospodarki i Administracji Publicznej zaprasza na konferencję pt. Energetyczne Kontrowersje – Polska energetyka w 2030 roku. Wydarzenie odbędzie się w dniach 17-19 kwietnia 2012 r. na terenie kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Energia atomowa, gaz łupkowy, a może przyjazna środowisku energia odnawialna? W jakim kierunku powinna pójść Polska energetyka, aby państwo mogło zagwarantować swoim obywatelom bezpieczeństwo energetyczne? Zaproszeni goście, wśród nich przedstawiciele ministerstw, świata nauki, spółek energetycznych i eksperci,  podejmą próbę odpowiedzi na rodzące się pytania dotyczące przyszłości polskiej energetyki.

Stale rosnące ceny energii mogą prowadzić do pogorszenia sytuacji gospodarczej i utraty konkurencyjności. Kluczowe jest więc znalezienie odpowiedzi na pytania: Co należy zrobić aby uniknąć takiego scenariusza zdarzeń? Jakie działania powinien podjąć rząd by zapewnić Polakom bezpieczeństwo energetyczne teraz i w przyszłości?

Celem konferencji jest prezentacja i wyjaśnienie szerokiej publiczności kluczowych problemów, dylematów i kontrowersji związanych z energetyką. Wiele z tych aspektów, mimo powszechnej obecności w dyskusjach medialnych, wciąż pozostaje niejasnych dla przeciętnego odbiorcy. Wokół tematów gazu łupkowego, energii atomowej, czy energii odnawialnej powstało w ostatnim czasie wiele mitów i niedomówień. Nasza inicjatywa ma służyć wyjaśnieniu wielu z tych kontrowersji.

W trakcie trzydniowej konferencji zrealizowane zostaną następujące bloki:

Dzień 1. Polityka energetyczna a rozwój     
1.    Jakie spółki – państwowe czy prywatne – lepiej zadbają o polskie bezpieczeństwo energetyczne i gospodarcze? – panel dyskusyjny
2.    Studencka naukowa sesja referatowa

Dzień 2.  Gaz łupkowy 
1.    Gaz łupkowy i jego wydobycie– czy to możliwe w Polsce? – wykład
2.    Gaz łupkowy – Szansa na energetyczną i ekonomiczną niezależność? – panel dyskusyjny
3.    Studencka naukowa sesja referatowa

Dzień 3.  Energetyka atomowa, a odnawialne źródła energii
1.    Studencka debata oksfordzka dotycząca energii atomowej
2.    Polska energetyka na rozdrożu – atom czy odnawialne źródła? – panel dyskusyjny

Przedsięwzięcie kierowane jest do studentów, specjalistów,  kadry naukowej oraz wszystkich zainteresowanych tematyką współczesnej energetyki.
Szczegóły konferencji na stronie internetowej: http://www.energetycznekontrowersje.dl.pl/ oraz http://vimeo.com/39823565

Sponsorem strategicznym wydarzenia jest Zakład Elektroenergetyczny ELSEN S.A