Finał Tygodnia z Ukrainą za nami!

Spektakularnym występem Teatru Woskresinnia zakończył się trwający w dniach 17 do 23 maja w Krakowie Festiwal „Tydzień Ukrainą”, zorganizowany przez Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i wpisujący się w obchody jubileuszu 85-lecia tejże Uczelni.

Podczas tych siedmiu dni każdy zainteresowany miał okazję lepiej poznać kulturę i tradycje ukraińskie, poprzez uczestnictwo w różnorakich formach aktywności. Zorganizowany został przegląd reklam ukraińskich, pokazy slajdów promujących walory turystyczne Ukrainy oraz przybliżających tragiczną historię Czarnobyla. W ramach Festiwalu wystąpił również zespół wykonujący poezję śpiewaną „Bez Jacka” , a także przygotowany został pokaz filmu: „Kierowca dla Wiery”.

Na terenie Kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego odbywała się wystawa zdjęć przybliżających realia ukraińskie, można było także skosztować tradycyjnych potraw, jak i posłuchać folklorystycznej muzyki. Nie zabrakło czasu na merytoryczne dyskusje dotyczące wspólnej historii Polski i Ukrainy oraz poezję ukraińską. Finał Festiwalu odbył się w niedzielę 23 maja na Małym Rynku, gdzie od samego rana można było poczuć ukraińską atmosferę. Młodsi uczestnicy wydarzenia mieli okazję tworzyć mapę Ukrainy z piasku, papieru i roślin, co sprawiło im wiele radości. Punktem kulminacyjnym Festiwalu był niesamowity występ teatru ulicznego „Woskresinnia” ze Lwowa pod tytułem „Wiśniowy Sad”. Wszyscy zgromadzeni na Rynku uczestnicy mieli okazję obserwować robiącą piorunujące wrażenie grę ognia, świateł i dźwięku.

Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych Festiwal cieszył się dużym zainteresowaniem zarówno wśród studentów, jak i wszystkich zaciekawionych tym tematem. W czasie trwania „Tygodnia z Ukrainą” w Krakowie gościła grupa studentów z Tarnopola, którzy czynnie angażowali się we wszelkie przedsięwzięcia. W sumie w wydarzeniach wzięło udział ponad dwa i pół tysiąca ludzi, którzy byli bardzo zadowoleni z możliwości, jakich udzielił im Festiwal.