Ile za mieszkanie studenckie w Krakowie?

Kraków jest jednym z najdroższych miast, pod względem wysokości cen najmu. Przeciętna miesięczna stawka wynosi tu 2 306 zł. Drożej jest już tylko w Warszawie. Tam zapłacimy średnio 3 695 zł.

Według danych portalu Domy.pl najmniejszy wybór wśród ofert będą mieli studenci poszukujący w najbliższym czasie kawalerek. Za najtańsze mieszkania jednopokojowe w Krakowie trzeba zapłacić około 400 zł. Cena ta dotyczy oczywiście nieruchomości znajdujących się na Podgórzu, w Nowej Hucie i Krowodrzach. W okolicach Grzegórzki, Dębnik czy Starego Miasta najniższe ceny wynoszą około 900zł. Przeciętnie za kawalerkę w Krakowie zapłacimy 1 806 zł.

Wybór mieszkania jednopokojowego jest oczywiście najmniej opłacalną opcją dla studentów. Jeśli zależy nam na niższych kosztach powinniśmy pomyśleć o wynajęciu większego mieszkania i współdzieleniu go ze współlokatorami. Przeciętna stawka za dwupokojowe lokum w Krakowie to 1 875 zł, przy czym najtańsze mieszkania tego typu można dostać już za 500-700 zł miesięcznie.

Ceny są dużo wyższe jeśli chodzi o mieszkania trzypokojowe. Ich przeciętny koszt to 2 740 zł miesięcznie. Najtańsze z nich można nająć dopiero od 1000 zł, a jeśli interesuje nas lokalizacja bliżej centrum to ceny zaczynają się od 1600 zł. Najdrożej jest w okolicach Starego Miasta, tam M4 osiągają ceny nawet powyżej 5000 zł.

Jeśli zaś szukamy lokum czteropokojowego, to powinniśmy przygotować się na przeciętne ceny wysokości 3 937 zł. Najtańsze mieszkania tej wielkości można jednak wynająć już za nawet 750 zł. Ich standard jest niestety dość niski, są to bowiem lokale mieszczące się w nieodnowionych kamienicach, z oknami starego typu.