Niesamowity Tydzień z Ukrainą na UEK

Już 17 maja w Krakowie rozpoczyna się festiwal Tydzień z Ukrainą.

Cel jakiemu przyświeca wydarzenie to zapoznanie Krakowian z kulturą ukraińską i zwrócenie uwagi na wiele aspektów, które łączą Polskę z jej wschodnim sąsiadem.

Jak wynika z sondaży przeprowadzonych wśród ok. 100 studentów krakowskich Uczelni, ich wiedza na temat Ukrainy jest w większości przypadków bardzo powierzchowna i stereotypowa. Ponad 15% ankietowanych Ukraina kojarzy się głównie z alkoholem. Podobna ilość osób łączy Ukrainę z Euro 2012, nieco mniej z pomarańczową rewolucją. Wśród ankietowanych co piąta osoba nie wiedziała kto jest prezydentem Ukrainy, a co dziesiąta miała problem z wymieniem trzech miast ukraińskich.

Jak widać z przeprowadzonych ankiet nie mamy zbyt dużej świadomości na temat naszych bliskich sąsiadów, a szkoda. Uważam, że  kultura ukraińska jest szalenie ciekawa i nie do końca odkryta, co czyni ją jeszcze bardziej intrygującą. Poza tym nadchodzące Mistrzostwa Euro 2012 wymuszą na nas wspólne działania, więc łatwiej będzie, gdy poznamy się nawzajem i odkryjemy nasze dobre strony. – mówi koordynator projektu „Tydzień z Ukrainą” – Magdalena Ząbczyk z Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Właśnie aby zmienić myślenie o Ukrainie i zapoznać Krakowian z bogatą kulturą tego kraju, Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie organizuje festiwal „Tydzień z Ukrainą”, w dniach 17 – 23 maja br.

Pomysł „Tygodnia z Ukrainą”, przygotowanego przez NZS UEK, osobiście bardzo mnie ucieszył. To wspaniała okazja, aby bliżej poznać się z naszymi Sąsiadami, z którymi łączą nas przecież lata wspólnej historii. Wydarzenia przygotowane w ramach tego projektu dostarczą naszym studentom szerokiej wiedzy o życiu kulturalnym Ukrainy, dlatego inicjatywa ta otrzymała aprobatę ze strony Uczelni. – zachwala Prorektor ds. Studenckich prof. UEK dr hab. inż. Andrzej Chochół.

W ramach festiwalu, na Krakowian czeka wiele atrakcji, w tym m.in. koncert grupy Bez Jacka, walki kozackie czy mecz piłki nożnej. Jednak największym wydarzeniem będzie występ lwowskiego Teatru Woskresinnia, 23 maja na Małym Rynku w Krakowie.

Wszystkich już dziś serdecznie zapraszamy!