NZS UEK na obchodach 35-lecia NZS-u

W tym roku Niezależne Zrzeszenie Studentów obchodziło wyjątkowy jubileusz 35-lecia działalności. Z tej okazji krajowy NZS, 1 października zorganizował na Placu Defilad w Warszawie ogromny koncert upamiętniający tradycję i historię działalności Organizacji na przestrzeni lat. Niepowtarzalny charakter wydarzenia pt. „Trzymaj Pion 2” nadały występy takich gwiazd jak: Elektryczne Gitary, O.S.T.R., Organek, Fisz-Emade czy Taco Hemingway, którzy wykonywali swoje kompozycje, ale także własne interpretacje utworów popularnych w latach 80.

Na uroczystych obchodach nie mogło zabraknąć reprezentantów naszego rodzimego NZS-u Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Do Warszawy udała się 9-cio osobowa delegacja NZS-iaków. W stolicy jeszcze przed koncertem odebraliśmy specjalne wejściówki i spotkaliśmy się z organizatorami. To była niesamowita okazja, by poznać się z działaczami z całego kraju i wymienić z nimi nasze wspólne doświadczenia. Punkt godzina 19:00 Hirek Wrona, dziennikarz Polskiego Radia i legendarny działacz NZS-u, otworzył jubileuszowe widowisko. Pierwsze na scenie pojawiły się Elektryczne Gitary i wykonały m.in. adaptację swojej autorskiej piosenki pt. „Był NZS”.  Aby podkreślić, jak ogromne znaczenie Niezależne Zrzeszenie Studentów odgrywa na polskich uczelniach w dalszym ciągu, zaśpiewali z tej okazji słowa „Jest NZS”, co wywołało ogromny zachwyt wśród publiczności. Atmosfera była niezwykła, a potęgował ją fakt, iż pod sceną oprócz rozgrzanych do czerwoności żaków z przeróżnych uczelni w całej Polsce, spotkać mogliśmy żywe legendy Organizacji! Dziesiątki nonkonformistów gotowych kiedyś porwać się na walkę z komunizmem i budować wolną Polskę, teraz bawili się i świętowali razem z nami! Pomiędzy występami, na specjalnym telebimie, za każdym razem wyświetlały się krótkie filmy ukazujące zdjęcia z przeszłości, przeplatane pouczającym komentarzem ówczesnych Członków. To był zaszczyt usłyszeć od takich ludzi ich osobiste wspomnienia związane z NZS-em. Dla wielu z nich, NZS do dziś pełni ważną rolę w życiu i nic nie jest w stanie tego zmienić. I choć NZS na przestrzeni lat zmienił dość radykalnie charakter swej działalności, poczucie tożsamości jest bardzo ważne. W trakcie koncertu „Trzymaj Pion 2” to poczucie objawiało się na każdym kroku.

Po wspaniałej zabawie na Placu Defilad, mieliśmy możliwość uczestniczyć w ogromnej integracji działaczy z różnych stron Polski, zawierając przy tym wiele nowych, ciekawych znajomości. Obchody 35-lecia Niezależnego Zrzeszenia Studentów zaliczamy do bardzo udanych i z pewnością jeszcze nie raz wrócimy do stolicy świętować kolejne urodziny Organizacji, która zmieniła życie nie tylko nam.