Sprawdź, ile wydasz na studenckie lokum w Krakowie

Średnia cena za wynajem mieszkania w Krakowie wynosi około 2270 zł. W przypadku najtańszych ofert zapłacimy jednak znacznie mniej – nawet 400-600 zł za miesiąc.

Jak wynika z obliczeń portalu Domy.pl na miesięczny pobyt w krakowskiej kawalerce trzeba przeznaczyć przeciętnie około 1620 zł. W najtańszych z nich można zamieszkać za mniej więcej 400-600 zł miesięcznie. Podane ceny nie zawierają takich kosztów jak czynsz administracyjny i rachunki za prąd, gaz czy wodę. Przeglądając aktualne oferty, koniecznie sprawdźmy więc informacje na temat dodatkowych opłat. Przykładowo za jedną z tańszych kawalerek miesięcznie należy zapłacić 600 zł, do czego trzeba doliczyć 290 zł czynszu i opłaty za media (w zależności od zużycia).

Średnia cena za dwupokojowe mieszkanie w Krakowie wynosi około 1850 zł. Najmniej zapłacimy za nie około 500-700 zł. Z kolei miesiąc w lokalu trzypokojowym kosztuje przeciętnie 2660 zł, a za najtańsze mieszkania tego typu trzeba liczyć 850-1000 zł. Na przykład w ramach jednej z najtańszych ofert ogłoszeniodawca pisze, że oprócz 850 zł za wynajem, należy jeszcze wziąć pod uwagę czynsz w wysokości 350 zł, a także opłaty za prąd i gaz, przy czym zapewnia, że całkowity miesięczny koszt nie przekracza 1400 zł.

 

Pamiętajmy, aby dokonując wyboru mieszkania kierować się nie tylko jego ceną, ale także jego lokalizacją, stanem i standardem. Warto również zapytać właściciela o ewentualne problemy z insektami, takimi jak karaluchy czy pluskwy, które skutecznie mogą uprzykrzyć nam życie. Zapytajmy o ogrzewania – najlepiej jeśli jest z sieci miejskiej. Nie bójmy się także sprawdzić i dokładnie obejrzeć instalacje i sprzęty znajdujące się w mieszkaniu. Jeśli wykryjemy jakieś usterki, najlepiej uwzględnić to w umowie, by w razie nieuczciwości właściciela nie być zmuszonym do zapłaty za szkody, których sprawcami nie jesteśmy.