Już za nami kolejny projekt NZS-u, SeeUMaster,czyli wielkie wydarzenie szkoleniowe, wyjście naprzeciw pracodawcom, jak i potencjalnym pracownikom, aby studenci naszej Uczelni mogli lepiej odnaleźć się na rynku pracy. W tym roku, wydarzenie zostało podzielone na dwa etapy.
Pierwszy etap skierowany był do wszystkich studentów krakowskich uczelni. Przybrał on formę prelekcji, szkoleń i wykładów w trzech całodniowych blokach tematycznych.
17 listopada spotkaliśmy się na Kampusie UEK, aby rozpocząć BLOK I – rozwój osobisty, czyli budowanie własnej marki czy kształtowanie umiejętności miękkich.
Jako pierwszy zagościł u nas Kamil Kowalewski z prezentacją pt. „Nie zawsze jest niedziela”. Kamil to młody człowiek, który na swoim przykładzie pokazał, że mimo przeciwności nie warto się poddawać. Każdy cios skierowany w naszą stronę, tak naprawdę powoduje wiekszą chęć do walki. Przeprowadził też pewien eksperyment z udziałem uczestników. Miał on na celu uświadomić nam, że nic nie przychodzi za darmo, ale jeżeli tylko mamy pomysł na siebie to zawsze trzeba próbować wcielić go w życie. Najważniejsze to znać swoją wartość i mieć odwagę ją „sprzedać”.
Zaraz po Kamilu swoje „5 minut” miała Martyna Tarnawska – dziewczyna, która z pewnością jest młodsza od większości uczestników, ale zdążyła już wiele osiągnąć. Jako przedstawicielka marek BRAND24 i SOCJOMANII, na podstawie własnych doświadczeń (błędów i sukcesów) opowiedziała uczestnikom jak spriorytezować swoje cele w życiu, jak znaleźć zawodowe spełnienie i odszukać zajęcie swoich marzeń za pomocą niestandardowych sposobów komunikacji. Martyna przedstawiła 10 postawowych czynności, które powinny znaleźć się na naszej liście podczas szukania „spełnienia”.
Na koniec tego pełnego wrażeń dnia, swoją obecnością zaszczycił nas Piotr Majkusiak. Niezmiernie pozytywny człowiek, na którego szkoleniach nie ma mowy o nudzie. Piotrek pomógł nam zrozumieć kim jest głos, który mówi nam „Nie uda się!” i pokazał jak z nim walczyć. Ponadto uświadomił, że podsumowanie swojego dnia naprawdę pomaga! Podczas warsztatów pracował z ciałami uczestników, pokazał, że każdy jest „wielki” i silny, że każdy ma ogromny potencjał w sobie. Przelał również na nich swoją fascynację do poznawania możliwości swojego ciała i umysłu na postawie hipnozy, czy wspomnianej już pracy z własnym ciałem.
Tego dnia, frekwencja mile zaskoczyła organizatorów. Przez wszystkie wystąpienia przewinęło się ponad 200 osób. Dało to jeszcze większą chęć do pracy i wielką satysfakcję.
Następne spotkanie miało miejsce tydzień później – 24 listopada, również na Kampusie UEK. W ten deszczowy wtorek licznie spotkaliśmy się, aby dowiedzieć się więcej o start-upach. Pomogli nam w tym kolejni trzej prelegenci.
Jako pierwszy wystąpił Radosław Froń– zajmujący się przede wszystkim tworzeniem, restrukturyzacją oraz optymalizacją funkcjonowania podmiotów gospodarczych. Podczas swojego szkolenia dokonał przeglądu popularnych form finansowania biznesu. Od aniołów biznesu i inwstorów indywidualnych, poprzez crowdfunding i fundusze inwestycyjne aż po finansowanie udziałowe i dłużne na rynku kapitałowym. Podczas wystąpienia omówione zostały także formy prawne umożliwiające zewnętrzne finansowanie biznesu oraz zagadnienia związane z przygotowaniem oferty dla inwestora oraz obsługą procesu inwestycyjnego. Mimo, że temat był dość trudny wzbudził zainteresowanie uczestników, którzy zadawali dużo pytań i otrzymali wiele rad.
Następnie miejsce na środku sali zajął Sebastian Kolisz z prezentacją na temat „Etat czy własna firma?” Jego głównym celem było pokazanie studentom zależności wynikających z faktu ukończenia studiów i przyszłości, jaka czeka młodych ludzi. Pokazał, że praca jest nieodłącznym elementem życia człowieka, ale ważnym jest, aby oprócz zarabiania pieniędzy, czerpać z pracy satysfakcję. Poruszył również temat dlaczego warto założyć własną firmę i kiedy najlepiej to zrobić. Ponadto przybliżył uczestnikom AIP, dzieki którym łatwo założyć firmę, którą można potem przekształcić w dochodowy biznes.
Na koniec Sebastian ustąpił miejsce szkoleniowca Pawłowi Sala, który jako prekursor techniki FreshMaila, czyli nowoczesnego narzędzia do e-mail marketingu, które jest jednym z najbardziej rozwijających się systemów tego typu, pokazał jego zalety i możliwości. Przekonał studentów, że za jego pomocą, można dobrze rozkręcić swój start-up.
2 grudnia odbył się już ostatni blok tematyczny poświęcony korporacjom. W tej części szkoleniowcy podpowiedzieli studentom w jaki sposób mogą uzyskać kwalifikacje do rozpoczęcia wymarzonej kariery zawodowej.
Pierwszym szkoleniowcem był Michał Zawada, który podczas prelekcji nauczył nas jak w interesujący sposób zaprezentować siebie, własną firmę, produkt czy pomysł w 30 sekund. Zapoznał studentów z tajnikami takiego formułowania zdań, aby malowały one obrazy w głowach słuchaczy, a także pokazał moc metafor, porównań oraz innych figur retorycznych wzmacniających przekaz. Dzięki niewielkiej liczby uczestników części teoretyczne mogły być przeplatane ćwiczeniami praktycznymi.
Zaraz po Michale wystąpiła Agnieszka Słabowska, która przybliżyła temat rekrutacji. Podpowiedziała nam jak wywrzeć dobre wrażenie na rozmowie rekrutacyjnej. Pokazała jak rozmawiać z potencjalnym pracodawcą, aby był nami zainteresowany.
Następnym, i już ostatnim prelegentem podczas ostatniego bloku tematycznego był Łukasz Ubogi. Poruszył on temat ukończenia studiów – 5 lat studiow i co dalej, czyli jak być wartościowym pracownikiem. Podczas godzinnego spotkania odpowiadał na pytania trapiące uczestników. Dawał cenne rady pozwalające wybić się na rynku pracy. Pomógł zidentyfikować problemy jakie studenci widzieli w sobie jako potencjalnych pracowników. Chętnie dzielił się doświadczeniem jakie zdążył już zdobyć. Pomógł uwierzyć w siebie i podbudował odwagę do planowania swojej przyszłości.
Tego dnia organizatorzy projektu, ze względu na warsztatowy charakter szkoleń musieli nieco okroić liczbę miejsc. Pozwoliło to na swobodną rozmowę z prelegentami.
Drugi etap to wyjazd szkoleniowo – warsztatowy, który odbył się w dniach 12-13 grudnia, tak samo jak część pierwsza, ukierunkowany był na pogłębianie wiedzy. Zabraliśmy ze sobą 18 studentów, którzy wyjechali z nami do malowniczej okolicy Beskidu Żywieckiego i spędzili czas w miłej atmosferze w O.W. Czahówka w Pewli Małej.
Były to dwa dni intensywnej pracy podczas certyfkowanych szkoleń. Spotkaliśmy się tam z: Piotrkiem Majkusiak, Sebastianem Kolisz i Amadeuszem Ley.
Piotrek opowiedział o 3 tematach połączonych ze sobą – pomógl odnaleźć nam to, co chcemy robić. Z jego warsztatów dowiedzieliśmy się, czy obrać drogę kariery zawodowej czy otworzyć własną firmę. Ponadto, zorientowaliśmy się w jakim kierunku dążyć i dojść do tego, co chcemy robić. Przeprowadził również warsztaty z komunikacji, jak wyrażać swoje zdanie nie urażając innych, jak zwrócić komuś uwagę, czy po prostu wyrazić to, co się myśli. Na samym końcu popracował z nami nad pewnością siebie.
Sebastian natomiast przedstawił blue ocean strategy w zastosowaniu zarówno do start upów jak i wykorzystania tego w pracy. Pomógł zrozumieć nam jak zbudować przewagę nad innymi.
W spotkaniu z Amadeuszem prym wiódł temat start-upowy. Przedstawił uczestnikom metodologię, dzięki której mogą zminimalizować ryzyko, koszty i czas przy wprowadzaniu produktów lub usług na rynek. W tym panelu poznaliśmy również narzędzia, dzięki którym możemy przetestować gotowość rynku i zbadać potrzeby i reakcje klientów.
Oczywiście oprócz dokształcania się, mieliśmy czas na zabawę. Wieczorem podczas wspólnego grillowania zintegrowaliśmy się. Niestety jesienno-zimowa aura zmusiła nas do przeniesienia się do budynku, ale tam równie dobrze bawiliśmy się, śpiewając.
Jako organizatorzy mamy nadzieję, że uczestnicy zarówno szkoleń, jak i wyjazdu są zadowoleni. Z naszej strony uważamy, że miesiące przygotowań nie poszły na marne i osiagnęliśmy to co zamierzyliśmy. 😉